Za pořádnou pizzou do Toskánska a Neapole

Odpovědět
Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Za pořádnou pizzou do Toskánska a Neapole

Příspěvek od Lkprak »

Část nultá: Vždyť je to tak snadné
Lednový termín dovolené jsem bral s tím, že případný výlet naplánuju až na poslední chvíli, podle počasí, podle toho, kam se mi bude chtít. Ale znáte to, dlouhé zimní večery a hledání letenek na internetu je tak snadné...
A tak už na konci listopadu mi v mailu přistála letenka od Ryanu z Prahy do Pisy za nějakých 380 korun. Itálii jsem kdysi projel vlakem křížem krážem a od té doby jsou všechny mé výlety tímto směrem směřovány do míst, která jsem tenkrát vynechal.
V Pise a vlastně ani ve Florencii, kam jsem se hodlal přesunout, jsem tenkrát nebyl, stejně jako v Neapoli, jež se ukázal jako naprosto logický druhý cíl výletu, zvlášť, když EasyJet chtěl za letenku do Prahy ve vhodný den i čas jen necelou tisícikorunu. Zbývalo tak dořešit, jak se mezi těmito dvěma cíli přesunu.
Peněžence se příliš nezdála bezmála tříhodinová cesta rychlovlakem za 900 korun, zadní partie zase vyhrožovaly stávkou, pokud bych zvolil sice levnou, ale přes šest hodin trvající cestu Flixbusem. Nakonec jsem se rozhodl pro kompromis a cestu rozdělit v Římě, kdy pro první část cesty zvolím tři a půl hodiny trvající přesun zeleným autobusem za necelé dvě stovky, zatímco na té druhé nechám vydělat Italské státní dráhy, jež si za hodinu a pár minut k tomu v rychlovlaku z Říma do Neapole řekli o 17 Euro. Přes sedm hodin trvající stopover v italském hlavním městě pak dával dost času zaplnit jedno bílé místo přímo v srdci Říma.
Ještě najít ubytování a mohlo se jet.

Část první: Večírek pod věží
Ve čtvrtek 24. ledna panovaly v Praze sice mírné mrazy, ale téměř žádné sněžení, takže počasí v pohodě pro létání. Odlet před pátou, já už kolem třetí parkuju v kavárně So Coffe! u gatu C9, kde kromě kafe s Bailleys si dávám i překvapivě dobré pivo.
1 c9.JPG

Sotva moje letadlo zaparkuje na stojánku, už běžím o patro níž do gatu C19. Spolu se mnou pak utíká i manželský pár středního věku, co asi hodinu seděl v kavárně u stolu vedle mně a jež byl z opakovaného hlášení poslední výzvy dobrou půlhodinu před odletem upřímně vyděšen. Samozřejmě ještě čekáme, samozřejmě v autobuse s otevřenými dveřmi, ale chtělo by se říct, i lidské teplo otevřený autobus vytopí.
2 na stojánce.JPG



Praha - Pisa
čtvrtek, 24.1.2019 16:55 - 18:25
(odlet o dvacet pět minut později, přílet o patnáct minut později)
Ryanair, B738
FR 2414, EI-DCP
LF: 75%

Ač letenky byly ještě pár dní před odletem k dostání jen za devět set korun, je celkem plno, tak 75%, z toho bych řekl tak dvě třetiny Italové a zbytek Češi.
Nechtěl jsem tady platit za rezervaci konkrétního místa, vždyť se většinou poletí za tmy. A systém je na mně hodný, dává mi místo 7A. A já se spletu, sedám si na 8A a nikdo si toho nevšimne, až já, někdy v polovině letu.
Vše je rychlé, ale jdeme ještě pod odmrazovací sprchu.
3 de-icing.JPG

Špička teprve začíná, zdržuje nás to jen na chvíli. Plánovaný odlet v 16:55, v 17:20 jsme už ve vzduchu. Start směrem na východ, krásný výhled na zapadající slunce a pak otočka směrem na jih a já, protože mám okno na východ, vidím po zbytek cesty úplný kulový.
4 slunce.JPG

Tak se alespoň projít na záchod, v letadle už s novým interiérem a pak, ač jsem to neměl v plánu, dát si něco k snědku. Inzerují tu nízkokalorický Heineken. Krom toho, že je nealkoholický, má i o 50% méně kalorií než běžné pivo. Dokonce ho tu zařazují mezi "zdravou výživu". Ochutnávám, nechutná špatně, k tomu rozpékaný crossiant se sýrem, no, za bezmála 10 Euro drahá sranda.
5 kabina.JPG

6 jídlo.JPG

Přelétáváme Alpy a záhy pod námi už světla měst. Itálie. Zdá se to být strašně rychlé. Doletět nad moře, tam se otočit a přes Livorno klesání. Po hodině a dvaceti minutách letu jsme na zemi.
Pisa, to je prý hlavní letiště pro Toskánsko, protože Florencie má nějaká omezení. Ale jinak mám pocit, nízkonákladová klasika. K terminálu po svých. Za dveřmi už čekají cestující na další let.
7 výstup.JPG

8 hala.JPG

Příletová hala, ta mně teda nebere. Rychle proběhnout a vzhůru...no, řekněme do hotelu. Cestu jsem už šel mockrát - přes Google Street View. Hned u letiště parkoviště, za parkovištěm dálnice, jež areál letiště odděluje od vilové čtvrti. Jak tohle mohlo někdy projít?
Jasně, že se ztrácím, odbočuju o ulici dřív, ale důkladná příprava přes Street View se vyplácí, za chvíli jsem tam. Takový větší baráček se zahradou. Pokoj s lehkým občerstvením a společná koupelna. La Piaggetta B&B, za 23,49 Eur i se snídaní. Můžu jen doporučit.
Ještě se mi nechce spát, však je teprve osm. Město volá. Letiště je od centra nějaké tři kilometry. Hotel je tak v půlce. A trochu stranou. Přejít koleje a jsme tam. Obyčejné italské město, jež má kdesi nějakou, trochu šikmou věž. Ale sotva se člověk dostane k řece, je všechno jinak.
9 řeka.JPG

10 náměstí.JPG

11 pasáž.JPG

Město na Vás dýchne. Ulicí Via Notari, po klasické pěší zóně, se spoustou lidí, až tam, na Náměstí Zázraků. Dóm Panny Marie Nanebevzaté, Baptisárium a hlavně Šikmá věž. Přes den tady musí být kvanta lidí, teď, chvíli před devátou večer, tu hrajeme my turisti, nad hlídkujícími policisty přesilovku opravdu jen velmi těsnou.
12 chrám.JPG

13 věž.JPG

Fajn, kouknout se, užít si, pokochat se a protože je zima, tak někam do tepla. V jedné z restaurací si dávám první z mnoha pizz, co na na tomhle výletu sním. Není špatná, ale...od Itálie čekám trochu víc. Když mi cestou ven spadne na zem čepice a celá restaurace jako jeden muž (či žena) mně na to upozorní, poznám mezi hosty i několik cestujících z mého letadla.
14 pizza.JPG

Už chci spát, ale ještě to chce nějakou tečku. Vyrážím na nádraží. S letištěm ho spojoval vlak. Ten, těžko říct proč, zrušili a místo něj postavili "pozemní lanovku". Prý minimetro. Taky tomu říkají PisaMover, přičemž v logu to "a" překrývá "m". Když je to psáno dvěmi různými barvami, člověk to pochopí. Když ale na celé logo používají jednu barvu (jako třeba v navigaci na nádraží) člověk automaticky čte "PisMover". Ano, jak říká jeden můj kamarád, to je prostatikův sen.
15 mover.JPG

Cena 2,70 Eura, kolem desáté už jedu sám. Vypadá to fakt hezky. Jednokolejná trať, uprostřed stanice a výhybna. Z letiště se už neztrácím a v hotelu jsem za chvíli. Je čas jít spát.
16 postel.JPG
Naposledy upravil(a) Lkprak dne 17. 02. 2019, 15:09, celkem upraveno 3 x.


Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Za pořádnou pizzou do Toskánska a Neapole

Příspěvek od Lkprak »

Část druhá: Hostel s bazénem
Ráno si dopřávám pořádnou snídani a pak vyrážím na nádraží. Ve městě mně již nic nedrží, ještě před desátou vyrážím vlakem do Florencie. Takový dvoupatrový panťák, i na naše poměry by to byl spíše horší průměr.
1 psa nádraží.JPG

2 vlak.JPG

Ale mezi stanicemi dokáže jet i 155 km/h. V dáli, no Alpy asi úplně ne, prostě nějaké hory. Mohl jsem je mít na dosah, stačilo zvolit severnější, pomalejší trať.
Ve Florencii jsem krátce po jedenácté. Nádraží je obrovské a dýchá z něho, no, nechci se zmýlit, takový ten fašistický styl. Vtipné jsou i originiální cedule u jednotlivých provozoven. Třeba lékárna, zůstala na svém místě, ale často najdete původní nápis a u něj něco úplně jiného.
3 flr nádraží.JPG

Ale fajn, kdesi u bočního nástupiště je úschovna zavazadel, dole zcela regulérní obchodní pasáž. Ubytovat se můžu až v půl třetí, vyrážím do města. Bez cíle, bez mapy. Hned u nádraží je Basilika Santa Maria Novella. Pěkná stavba.
4 před nádražím.JPG

Dál se toulám. Pisa má svou věž, Florencie katedrálu. Tak obrovskou, že se mi ani na jednu fotku nevejde. Tak musím na jakousi zvonici, abych si jí z výšky vyfotil. Před radnicí nějaké velké sochy chlapů...no, jak je pánbůh stvořil. Dvě Japonky se tam fotí, s prsty ukazujícími do "oněch" míst. Asi to doma nemají.
5 mostek.JPG

6 chrám.JPG

7 radnice.JPG

8 náměstí.JPG

9 holky.JPG

11 fontána.JPG

10 zase náměstí.JPG

12 katerdrála.JPG

13 z vrchu.JPG

14 cosi.JPG

Ještě si přímo u katedrály vychutnám báječnou pizzu a pak už je čas dobloudit se na nádraží a do hostelu.
15 pizza.jpg

Jo, řeklo by se, konec ledna, nejslabší období turistické sezóny. Ale povídejte o tom ve Florencii. Tady je i touhle dobou plno lidí a v hostelu čekám ve frotně na check-in dobrý dvacet minut. Dobře, mohly za to taky problémy s počítačem, ale přesto...
Snažím se hostelům už vyhýbat, ale tady to prostě nešlo. Plus hostel a hotel Firenze. To "Plus" znamená, že v létě máte k dispozici venkovní bazén, v zimě vnitřní bazén, k tomu saunu, páru a posilovnu. To poslední předpokládám celoročně. Stejně jako venkovní terasu a velkou restauraci. Musel jsem se na to podívat, čekal jsem nějakou kulišárnu, že to bude zavřené. Ne, jen, že se musí v pantoflích či sandálech, ne v plných botách. Ale ty na vyžádání poskytnou. Fakt jsem se koupal v bazénu, fakt jse byl v sauně. V obyčejném hostelu.
16 z hostelu.JPG

Ještě mám plán na zítřek. Do Říma mám jet tím Flixbusem. Ale jízdenky na něj se dají stornovat. Už pár dní pokukuju, za kolik by se tam dalo doletěl Alitalií. Mají čtyři lety denně, ten v jedenáct by se mi hodil. A za letenku by chtěli jen něco málo přes šestnáct set. Odpoledne neodolám a kupuju to. Jasně, časově to i s cestou na letiště a z letiště vyjde...no, o dost dýl, než ten autobus, jež mi staví kousek od hostelu v Římě končí na nádraží Tiburtina, odkud pak budu pokračovat vlakem do Neapole. A finančně - to, nechci ani pomyslet. Ale mně to láká. Tak moc, že stát to klidně ještě o tisícovku víc, tak do toho jdu.
Fajn, vykoupaný, s letenkou v kapse, vyrážím zase do města. Kousek od hostelu mám ulici Via S. Gallo, jež mně tam dovede, přes všechny hlavní florentské památky až k mostu Ponte Veicchio, jež má dvě patra.
17 v mostě.JPG

Zase si to užít za tmy, tu a tam se osvěžit čajem, prodírat se lidmi. Na první pohled to vypadá jako obyčejná ulice, se zlatnickými krámky okolo. Až záhy si člověk uvědomí, že je vlastně na mostě.
18 přes řeku.JPG

Tak ju, můžu domů. Ale mně se ještě nechce. Jezdí tu tramvaj. Zatím jedna linka, ta druhá, co povede na letiště, se už testuje bez cestujících. (Otevřena byla nakonec 11. února). Chci se jí projet, samozřejmě tou funkční linkou. Má to být jednoduché. Pořád kolem řeky až narazíš na most, po kterém jezdí tramvaje. Jenom tramvaje. Zdá se to být kousek, jenže není. Přes dva kilometry, už mám pocit, že jsem se ztratil, když v dáli vidím známý tvar. Tak naskočit a jet, zpátky na nádraží.
19 tramvaj.JPG

Ještě zjistit, odkud mi jede zítra autobus na letiště a pak zase na pizzu, tentokrát přímo do hostelové restaurace. Večer pak usnout dřív, než přijdou mí spolunocležníci.

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Za pořádnou pizzou do Toskánska a Neapole

Příspěvek od Lkprak »

Vzhledem k technickým potížím serveru bylo nutné některé fotografie (doufám, že dočasně) v této části tripreportu nutno nahrát v menším rozlišení.


Část třetí: Zelená jako zelená
Spalo se celkem dobře, ale postel, kterou jsem si vybral, při každém pohybu skřípala. Moji spolunocležníci se trousili dlouho do noci a ráno první odcházeli už kolem šesté. Taková ta hostelová kultura, jak já říkám. Skoro jsem nostalgicky vzpomínal na dobu, kdy jsem jinak nespal, ale zároveň mně blažilo vědomí, že tohle je jedinná noc na tomhle výletu, kterou takhle strávím a zítra v Neapoli už budu zase sám.
Odlet po jedenácté, úplně v klidu jsem mohl odejít někdy v devět. Ale to bych nebyl já, před osmou už mířím do centra. Chvíli přemýšlím, že teď po ránu využívá tramvaje celkem málo lidí, než mi dojde, že je vlastně sobota. Ale na sobotu fajn, že už před osmou bez jakéhokoliv hledání dostanete v centru Florencie pohled, známku a dokonce i kafe.
V půl deváté už sedím v autobuse na letišti. Jezdí co půlhodiny. Lístek stojí 6 Euro a dá se koupit jak u řidiče, tak i na přepážce na autobusáku. Kdo ví, zda bude jezdit, až co nevidět na letiště zprovozní tramvaj.
1  bus.JPG

Ale bylo to fajn, stačilo dvacet minut a byl jsem na letišti.
2 na letišti.JPG

3a tabule.JPG

Malé, ale hezké. Palubku jsem si zařídil už včera přes telefon. Když mi Alitalia nabídla místo 22A, neodmítnul jsem. Jinak mi ale přišlo, že cesta od kontroly kamsi, kde se dalo sednout, byla neskutečně dlouhá a klikatá. A vlastně výhradně přes samé obchody.
3b a já vím, co si koupím domů.jpg

Nakonec ale nacházím velkou kavárnu s výhledem. Objednat si pivo, zapojit počítač, nahodit wi-fi a přes Flightradar s napětím sledovat provoz v Římě, kdy půjde do vzduchu "moje letadlo".
A jinak fajn, pár Vuelingů na ploše, hory v pozadí, venku příjemně slunečno.
Před půl jedenáctou je A319 v barvách Alitalie na místě, tak jako v Praze, je čas jít do gatu.
4 A318.JPG

4 gate.JPG

5 BA.JPG

6 az.jpg

Kolik lidí asi využije, tak jako já, tento spoj jen k cestě do Říma? Možná tak těch pár jedinců v uniformě Alitalie. Jinak jsou to samé ruské, izraelské i argentinské pasy a i spousta těch Italů má v ruce víc palubek.

Florencie - Řím Fiumicino
sobota, 26.1.2019 11:10 - 12:00
(odlet i přílet na čas)
Alitalia, A319
AZ 1768, I-BIMA
LF: 75%

Pak nástup busem a všechno v klidu. V letadle stěny z napodobeniny dřeva, jako někde v Emirátech. Vedle mně nikdo nesedí, v podstatě v souladu s letovým řádem jdeme do nebes. Padesátiminutový průlet tu zvládli levou zadní.
7 křídlo.JPG

8 flr.JPG

Je to paráda, jdeme na město, centrum mám jako na dlani, katedrála je krásně vidět. A hory, vlastně pořád samé hory. Pohoří Apeniny je mi společníkem po většinu cesty.
9 hory.JPG

Očekávám nějaké občerstvení, třeba i placené, ale když, jakmile to jde, vyrážím na záchod a vidím prázdnou galley a odpočívající letušky, je mi jasné, že na tomto krátkém letu se nic konat nebude. A to ani v bussines třídě.
10 kabina.JPG

Tak o to víc mám důvod koukat ven, užít si ten vyhlídkový let nad Itálií. Investovaných peněz za letenku definitivně přestávám litovat, když si krátce po zahájení klesání uvědomím, že to město pod námi je Řím. Koloseum, Vatikán, nádraží Termini, všechno jako na talíři.
11 Řím.JPG

12 nádraží.JPG
12 nádraží.JPG (197.25 KiB) Zobrazeno 4262 x

13 Vatikán.JPG
13 Vatikán.JPG (257.69 KiB) Zobrazeno 4262 x

Na Fiumicinu budem přistávat od jihu, tak celý Řím přeletíme a pak otočka na sever. To zase vidím moře a krátce před přistáním i městečko Lido, jehož návštěva se doporučuje, když máte na Fiumicinu dlouhý přestup a nechce se Vám do Říma.
14 Lido.JPG

15 přistání.JPG



Za deset dvanáct sedáme, dalších deset minut trvá, než dojedem do gatu. Výstup mostem, letadlo si dá pauzu a před půl druhou zamíří do Lamezia Terme, já se proplétám letištěm, chci najít vlak. U pásu samozřejmě nikdo, pokud na tomhle letu měl někdo kufr, nejspíše je teď v tranzitní třídírně.
Cesta na vlak je neskutečně dlouhá a mně ubývá čas na prohlídku Říma. Nakonec stihnu i koupit rychlý oběd, než v půl jedné za 8 Euro regionálním vlakem vyrazím na Tiburtinu.
16 na zemi.JPG
Naposledy upravil(a) Lkprak dne 17. 02. 2019, 11:38, celkem upraveno 5 x.

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Za pořádnou pizzou do Toskánska a Neapole

Příspěvek od Lkprak »

1 vlaky.JPG

Byla to dlouhá cesta se spoustou zastávek, ale za Leonardo Expres se mi fakt platit nechtělo. Na Tiburtině jsem už kdysi byl. Zcela konkrétně 19. dubna 2006 v půl sedmé ráno jsem tu vystoupil z nočního vlaku z Turína a nemohl uvěřit tomu, že já, mladý jednadvacetiletý cestovatel, dosáhl Říma. Teď už mně to tolik nebere, člověk zkrátka otupí.
Nádraží mezitím nejspíš zbourali a zgruntu postavili znova. Na jakémsi mostě nad nádražím, který tu tenkrát fakt nebyl, je komplet vybavení, pokladny, bary, restaurace, obchody, dokonce i nějaký salónek. Jen úschovnu zavazadel tu hledám marně.
Nedá se nic dělat, batoh nemá velký a nemít v něm notebook, byl by i docela lehký. Tak vzhůru dolů do metra. Stanici od té doby nezrekonstruovali, škoda, ta by to zrovna potřebovala.
2 metro.JPG

Tenkrát jsem při celodenním pobytu v Římě zapomněl navštívit Vatikán. Tak teď to jedu napravit. Metrem do stanice Ottaviano a odtamtud už je to kousek. Venku je celkem hezky, kvanta naháněčů se mně snaží nalákat do jakéhosi muzea a nabízí mi, že s jejich vstupenkou můžu "přeskočit frontu." Nezájem. Fronta je to ale parádní. Jen nějak nemám chuť zjišťovat na co.
3 cesta.JPG

4 fronta.JPG

Náměstí Svatého Petra je tak velké, jak jen náměstí může být. Zcela regulérně mi padá brada, z náměstí i z baziliky Svatého Petra.
5 kašna.JPG
5 kašna.JPG (262.64 KiB) Zobrazeno 4220 x

6 dům.JPG
6 dům.JPG (196 KiB) Zobrazeno 4220 x

7 sloup.JPG
7 sloup.JPG (170.64 KiB) Zobrazeno 4220 x

8 pošta.JPG

9 ulice.JPG

Natočit, nafotit, užít si to a pak pomalu dál. Ulicí Via Della Cinciliazione k Andělskému hradu. Ale na ten se mi nějak nechce. Vlastně toho mám celkově nějak dost. Zatímco já si tady užívám, jeden z mých psů si zablokoval záda a akorát leží na kapačkách. Chce se mi tak akorát najít nějakou kavárnu s wiffinou a výhledem. A tak bloudím ulicemi, než mně do jednoho z krámků zláká vůně čokolády. Palačinky s jahodami a šlehačkou a k tomu horká čokoláda. Neskutečná dobrota. Však taky, jsi-li v Římě, chovej se jak Říman.
10 kafe.jpg

Najít metro a zpátky na nádraží. Omrknout italské vysokorychlostní vlaky a dát si piccolo v kavárně s výhledem na koleje.
11 vlaky.JPG

12 šotokafe.jpg

Ve tři čtvrtě na šest do jednoho z těch vlaků nasedám. Vyrazil z Turína, jeho poslední stanicí před Římem byla (jak příznačné) Florencie. Zhruba 270 kilometrů dlouhou cestu zvládl za hodinu a čtvrt.
13 nástup.JPG



Roma Tiburtina - Napoli Centrale
sobota, 26.1.2019 17:45 - 18:55
(odjezd i příjezd na čas)
Trenitalia, FRECCIAROSSA 1000
FR 9329,
LF: nezanedbatelný


Vlak je celkem plný. Místenku mám k oknu, ale za nastupující tmy je to vlastně jedno. Wifina je přítomna čistě symbolicky, za to jídelní vůz, no spíše barový oddíl, zcela konrétně. Za čtyři Eura si objednávám třetinku italského piva a pak sleduju informační obrazovku, jak jedem 256 km v hodině, pak 299...a pak to dlouho neukazuje nic.
14 ve vlaku.JPG

15 pivo.JPG

Trať vede mnoha tunely a uši každou chvíli zaléhaj. Doufám, že je vlak dokonale tlakotěsný. Ta rychlost je cítit, o tom žádná. Léta jsem o tomhle snil, léta jsem vybíral kvůli ceně levné pomalé vlaky, teď si konečně můžu užít rychlovlaků. Loni v prosinci jsem jel v Německu rychlovlakem ICE, teď v Itálii FRECCIAROSSOU. Neskutečná paráda.
16 rychlost.jpg

220 kilometrů dlouhou cestu do Neapole tenhle vlak dává za hodinu a deset minut. Spoj pak pokračuje do Salerna, ale většina cestujících tady vystupuje.
17 v Napoli.JPG

Rychle probíhám nádražím a na metro. Linka č. 1 tady končí, ale cesta na nástupiště, to je jak výlet do hlubin země. Přímo u kolejí ukazují Italové svojí horkou krev, dva se tam hádají a šermují rukama, až je musí okolostojící uklidňovat. Obava, že jeden z nich to s tím šermováním přežene a shodí toho druhého pod přijíždějící vlak, je tu naprosto reálná.
18 metro.jpg

Pár stanic a jsem na Dante. Náměstí vypadá...no, to vypadá, jakási socha, pěší zóna kamsi do nitra města, dráty trolejového vedení. Ubytování mám zajištěno v jedné z bočních uliček. Ta vypadá fakt strašně, padající omítka, oprýskané domy. Přesto v téhle uličce sídlí několik obchodů a dokonce i cestovní kancelář. Nějak jsem si to představoval jinak. Recepci mého ubytování tvoří půjčovna kol. Pan domácí mně vede o kus dál, jen jedny dveře mně dělí od té šílené ulice a za nimi velká místnost s kuchyňským koutem, pohovkou a postelí. Sprcha i koupelna jsou naštěstí odděleny. Ale je tu zima, neskutečná zima. Vzpomenu si na Athény, jak jsem dva roky nazpátek utíkal z nevytopeného Athens House. Ale tady budu sám a přímotop dává tušit, že se tu o teplo alespoň snaží.
Tak rychlá sprcha a zpátky na náměstí. V první pizzerii mně odmítnou, prý mají plno. V druhé už ne. Dávám si maso v "pizza stylu" a pivo. To italské mně nějak neoslovuje. Ještě cestou zpátky ve vestibulu stanice metra koupit něco ráno k snídani a pak do hajan. Mám z toho celého takový rozpačitý pocit.
19 Dante.JPG

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Za pořádnou pizzou do Toskánska a Neapole (zatím nedokončeno)

Příspěvek od Lkprak »

Část čtvrtá: Tam, kde rostou citróny
Ráno vlastně nevím. Sotva člověk vyleze trochu zpodpeřiny, je zima. Město na mně nějaký valný dojem neudělalo, vlastně se mi někam nechce. Dobrou hodinu mi trvá, než si ujasním, co vlastně budu dneska dělat.
1 ulice.JPG

Měl jsem nějaký původní plán, Pompeje a Capri. Ještě na něj není pozdě. Tak ven, tou šílenou oprýskanou ulicí do metra a zpátky na centrální nádraží. K Pompejím vás doveze jeden z vlaků v systému Circumvesuviana. Síť úzkorozchodných předměstských tratí, jen s tou intergrací do ostatní Neapolské MHD je trochu složitější.
2 vláček.JPG

Jedno z nádraží mají na náměstí Garibaldi, s hlavním vlakovým nádražím Napoli Centrale má společnou halu. Tady už vědí, každý policista Vás anglicky nasměruje tím správným směrem, na pokladně berou karty a pokladní zvládá angličtinu levou zadní. Radost končí na nástupišti. Staré, pomalované vlaky, děs a běs, hrůza a zděšení.
3a sedačky.JPG

S kávou v ruce, s davy turistů a početným houfem místních míříme přes neapolská předměstí na jih. K návštěvě Pompejí se doporučuje využít stanici Pompei Scavi Villa dei Mistrei. Z centra Neapole je to asi čtyřiceminut jízdy. Obyčejné nádražíčko, jen kdyby kousek od něj nebylo jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť světa.
3b výstup v Pompejích.jpg

V horním patře nádraží různé cestovky nabízí komentované prohlídky, naštěstí se dá do nitra Vesuvem zničeného města dojít i bez ní. Vstupenka, tuším 15 Euro. Přes léto jsou tu prý davy lidí a prázdnotou to tu nezeje ani teď, na konci ledna, ale v tom prostoru se to ztratí.
4 vstup.JPG

Co říct o návštěvě tohoto místa? Člověk vlastně chodí po hrobech, tady všude žili lidé, než to všechno Vesuv v roce 79 n.l. zničil. Dal by se tu strávit celý den, toulat se kamenitými ulicemi, nakukovat do rozbořených domů a sem tam obrátit oči tam nahoru k Vesuvu.
5 Vesuv.JPG

6.JPG

7.JPG

8 lidé.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

13.JPG

14.JPG

15 koloseum.JPG

16.JPG

17 výstup.JPG

Nakonec tu trávím jen dvě hodiny, ale i tak rozsáhlý areál procházím křížem krážem. Cestu končím u Anfiterátru a pak na vlak, stejným oprýskaným vlakem dál do Sorrenta.
18 vláček do Sorrenta.jpg
18 vláček do Sorrenta.jpg (259.29 KiB) Zobrazeno 4220 x


Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Za pořádnou pizzou do Toskánska a Neapole (zatím nedokončeno)

Příspěvek od Lkprak »

Ze dvou kolejí se stává jedna, na celé řadě míst je ale připraveno těleso pro druhou kolej. Těžko říct, zda stavba stále probíhá nebo už byla zastavena. Trať se pak často noří do tunelů a vlak několik stanic uprostřed tunelů projíždí. Okolo tratě rostou citróny, dole pak rejdí vlny Tyrhénského moře.
0 citróny.jpg
0 citróny.jpg (301.43 KiB) Zobrazeno 4211 x

Sorento, konečná. Teď ještě najít přístav, za tři čtvrtě hodiny mi jede trajekt na Capri.
1 vláček.JPG

Trochu bloudím, tím příjemným lázeňským městem, v létě tu musí být úžasně, teď tu však, minimálně na náměstí Corso Italia, pořád vládnou Vánoce.
2 pohled.JPG

3 stromek.JPG

Nakonec po nekonečných schodech dolů a Přístav volá!
4 schody.JPG

5 pobřeží.JPG

6 loď.JPG

7 odplutí.JPG

Za bezmála půlhodinovou cestu na Capri chtěj asi 16 Euro. Trajekt bude poloprázdný. Pár aut, pár místních, pár turistů, může se jet. Žádná vyhlídková terasa se nekoná, menší bufet naštěstí ano. Italské pivo mi dělá společnost, než jsme krátce po třetí hodině na Capri. Tam už čeká houf lidí, nejspíš i jeden celý fotbalový tým.
8 připlutí.JPG

9 naše loď.JPG

Capri je nádherné. Už od prvních domků u pobřeží tlenou se hory vzhůru, člověk zcela zapomíná, že tohle je i letní "plážová" destinace. Rychle kupuju lístek na trajekt do Neapole a pak vzhůru do kopců. Má tam vést lanovka, proto jsem taky dal Capri přednost před Ischií, ale ouha, lanovka mimo provoz, jezdí náhradní autobusy.
10 NAD.jpg

Tak se proklikatit vzhůru, výhledy jsou to opravdu parádní a u koncové stanice lanovky, na náměstíčku Umberta I. se kochat výhledy dolů.
11 hory.JPG

12 pohled dolů.JPG

13 mee.JPG

Tohle je zase turistická destinace číslo 1 i teď v lednu. Kvanta kaváren, kvanta obchodů (včetně Pandorry) a fakt mraky, ale opravdu mraky turistů především z Asie. Ale ono to prostě stojí za to, ty panoramata, na okolní hory, na moře, na přístav.
14 hodiny.JPG

Ale časově jsem to nějak nevychytal, druhým autobusem zase dolů.
Trajekt do Neapole je tentokrát plný. A většinu tvoří asijští turisté. Bar, tři patra paluby se spoustou sedaček a vzadu místo, kde se dá užívat si moře.
15 ferry.JPG

16 vzadu.JPG

17 zrcadlo.jpg

18 bar.JPG

Cesta trvá tentokrát hodinu a když v jejím závěru otevře kdosi z posádky přední dveře z prostřední kabiny ven a člověku se naskytne pohled na blížící se "Nový hrad", je to skoro k oněmění.
19 příjezd.JPG

Je už trochu tma a člověk toho má za celý den dost, přesto já plný sil vybíhám, alespoň k tomu Novému hradu a pak zpátky, k Neptunově fontáně na náměstí Municipio.
20 hrad.JPG

21 fontána.JPG

Několik ulic je plných turistů, tady se tak ztratit a unášet se davem, já však zatoužím vyzkoušet první z několika lanovek, co tvoří v Neapoli důležitou součást místní MHD. Nakonec se ještě metrem nechám dovézt k místnímu Archeologickému muzeu a pro slečny kolegyně vyfotím nahé mužské sochy přímo ve vestibulu metra, než se vydám zpátky do ubytování.
22 galerie.JPG

23 ulice.JPG

24 lanovka.JPG

25 v metru.jpg

To už venku prší. Beru rychlou sprchu a deštník a opět na náměstí Dante skončím v jedné pizzerii na pořádné večeři.

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Za pořádnou pizzou do Toskánska a Neapole

Příspěvek od Lkprak »

Část pátá: Město vzaté na milost
Ráno krátce po deváté odevzdávám klíče a zase metrem na nádraží. Ale zatím jen dát do úschovy batoh a pak metrem na Municipio. Počasí se mění každou chvíli, pořádné boty i deštník prokazují svojí důležitost. Kolem "Nového hradu" mířím na obrovské náměstí Plebiscito. Z jedné strany královský palác, z druhé strany kostel San Francesco di Paola. Po ránu tu moc lidí není, nejvíc lidí pracuje (alespoň doufám) v rohu náměstí na staveništi metra.
1 palác.JPG

2 zase mee.JPG

Mířím pak k moři, to je pro středoevropana vždycky zážitek, i když brutálně fouká, i když chvílemi prší.
3 moře.JPG

Tam, o kus dál, je "Starý hrad", nebo taky "hrad Vejce." Vstupné nechtějí, jen za vstup do nějaké galerie, na pokladně se každého ptají, jestli ho opravdu potřebuje. Spolu s několika dalšími turisty s chutí bloudíme hradem a na střeše sledujeme záliv, moře i neapolská předměstí.
4 vejce.JPG

5 vlny.JPG

6 hory.JPG

7 střechy.JPG

8 ostrovy.JPG

9 vršek.JPG

Ošlehán větrem mířím zpátky do užšího centra. To hlavní "neapolské must see" jsem už viděl, teď už si budu jen užívat.
Jedna malá káva v zapadlé kavárně a pak turistická ulice Via Toledo. Nedaleká obchodní galerie Umberta I. mně moc neláká, tak beru první lanovku a vzhůru, do výše položených oblastí Neapole.
10 lanovka.JPG

Vlastně mířím na poslední místo, které tady chci, více méně z povinnosti, navštívit. "Hrad Svatého Eliáše." Vlastně ani nevím, co po zaplacení 5 Eurového vstupného čekat, ale vzápětí jsem překvapen. Sotva dojdem na tu "správnou" stranu hradu, naskytnou se nám neskutečné výhledy na celý Neapol.
12 město.JPG

A jak stoupáme hradem a výš a výš, ty výhledy jsou krásnější a krásnější. Člověk někam dojde, fotí jak zběsilý, pak popojde výš a může fotit znova. Nahoře na hradbách už opět nevnímáme, že fouká, ale jen všichni, a je nás tu spousta turistů, si užíváme na Neapol i okolní hory a jakobysme vzali celé město na milost.
13 na hradě.JPG

14 hodiny.JPG

15 cíp.JPG

16 hory.JPG

17 Klára.JPG
17 Klára.JPG (295.29 KiB) Zobrazeno 4202 x

18 nádraží.JPG
18 nádraží.JPG (238.76 KiB) Zobrazeno 4202 x

Tak jo, pokochat se a zpátky do reality, lanovkou dolů na náměstí Montessanto.
19 další lanovka.JPG
19 další lanovka.JPG (225.25 KiB) Zobrazeno 4202 x

Turistické, obchody nabité a přesto oprýskané ulice, divoký Neapolský jih. V jedné přeplněné restauraci si dávám poslední pizzu a pak přemýšlím, jak se dostat na nádraží.
20 zóna.JPG
20 zóna.JPG (265.83 KiB) Zobrazeno 4202 x

21 pizza.jpg
21 pizza.jpg (185.71 KiB) Zobrazeno 4202 x

Přímo na Montessante je stanice metra. Jenže ne toho správného, na které mám celodenní lístek. Je to fakt na hlavu. Linku č. 1 a linku č.6 provozuje místní "dopravní podnik", stejně jako lanovky, tramvaje, autobusy, i trolejbusy. Krom toho je tu pár soukromých železničních tratí a taky linka metra č. 2, jež provozují Italské státní dráhy. V podstatě je to částečně tunelová trať vedoucí středem města, jež kromě "metro spojů" (ty jsem tady ale neviděl) používají i regionální spoje mířících do různých destinací v okolí. Někde na stránkách dopravních podniku jsem sice zaregistroval cosi o "integrované" jízdence, na kterou by šlo jezdit všemi systémy metra (ještě je jedna linka na severu), ale klasická celodenní jízdenka na ně neplatí a jestli jsem koukal, tak běžný automat Vám ji neprodá. Tak v trafice za 1.30 Eura koupit single lístek a pak dolů, čekat, než ve stanici, která vypadá jako každá jiná stanice metra, přijede narvaný regionální vlak.
22 M2.JPG

Naštěstí k úschovně zavazadel je to fakt kousek a Alibus, co jezdí na letiště, chytám doslova vzápětí.
23 bus na letiště.JPG
23 bus na letiště.JPG (205.65 KiB) Zobrazeno 4202 x

Slyšel jsem cosi o narvaném neapolském letišti, ale já ho tam onoho pondělního odpoledne nepotkal. Velké, vzdušné, v pohodě, jen ta informace o hodinovém zpoždění letu do Prahy mi poněkud kazí náladu.
24 letiště.JPG

25 zpoždění.JPG

26 Blue Air.JPG

Kdo ví, co se vlastně stalo, na příletu žádné letadlo zpožděné není, nakonec využíváme stroj, který už předtím dobré tři hodiny stojí na ploše. Jen ten informační tok tu nějak nezvládají. Ofiko odlet v 17:10, předpokládaný v 18:10, v 16:50 se už začíná nastupovat, skupina krajanů, počítající s odletem v 18:10, dobíhá na poslední chvíli.
27 nástup.JPG


Neapol - Praha
pondělí, 28.1.2019 17:10 - 19:20
(odlet o půl hodiny později, přílet o deset minut dřív)
EasyJet, A320
U2 4855, G-EZWG
LF: 100%


Klasika, nástup autobusem. Pár dní před odletem se dala letenka koupit za čtyři tisíce korun, o prázdnosti letadla si proto nedělám iluze. Naštěstí i tady mi dává systém místo u okna (25F) aniž bych za něj musel platit. V letadle podobné složení jako při letu do Pisy, jen ta jihoitalská mládež je poněkud hlučnější.
28 odlet.JPG

Odlétáme nakonec s půlhodinovým zpožděním a ta půlhodina rozhoduje o tom, že Neapol z vrchu uvidím už za tmy.
29 start.JPG

Vše pak jde už straně rychle, nad Jaderské moře, nad Chorvatsko, pak už se blíží domovina.
Ani tady neodolám, dopřávám si v menu skotské pivo, zapečený toust a chipsy.
30 jídlo.JPG

Už za hluboké tmy se točíme před Prahou, na přistání jdeme od východu. Chtělo by to parafrázovat známý vtip a říct, že piloti letěli vysoko a hlavně rychle, neb ač jsme odlétali s půlhodinovým zpožděním, na Ruzyni sedáme s desetiminutovým náskokem. Parkujeme u gatu D6, vedle oranžového bratříčka, co krátce před námi přiletěl z Benátek.
31 na stojánce.JPG

Jelikož mám jednu ze zadních řad, čeká mně ještě proběhnutí po ploše, to abych věděl, jaká je v Praze zima. A pak už můžu vyrazit domů.
32 výstup.JPG

papaya
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 46
Registrován: 09. 06. 2016, 10:25
Oblíbené typy letadel: A350
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno
Stav: Offline

Re: Za pořádnou pizzou do Toskánska a Neapole

Příspěvek od papaya »

Moc hezký report, díky :thumbup:

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Za pořádnou pizzou do Toskánska a Neapole

Příspěvek od Lkprak »

papaya píše:Moc hezký report, díky :thumbup:


Děkuji :D


Odpovědět